به گزارش خبرگزاری خبرخراسان_ سرهنگ حمیدرضا دهنوی افزود: بر اساس ابلاغ ستادهای ملی و استانی مقابله با کرونا، اجرای طرح منع رفت و آمد خودرویی به شهرهای درگیر وضعیتهای "قرمز، نارنجی و زرد" شیوع ویروس همه‌گیر کرونایی از ساعت ۱۴ روز ۲۱ اردیبهشت آغاز شده و تا ساعت ۱۲ روز شنبه بیست و پنجم ماه جاری ادامه خواهد داشت. 
وی ادامه داد: نقض ورود خودرو به و یا خروج خودرو از شهرهای با وضعیت قرمز در چارچوب اجرای این طرح با صدور برگه جریمه ۱۰ میلیون ریالی اعمال قانون می‌شود.

رییس پلیس راهور خراسان‌ رضوی گفت: اعمال قانون بر رانندگان خودروهای ناقض این ممنوعیت در شهرهای دچار وضعیتهای نارنجی و زرد شیوع ویروس کرونا نیز با جریمه پنج میلیون ریالی صورت می‌گیرد. 
وی افزود: شهرهای طرقبه، شاندیز و گلبهار در چارچوب اجرای مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر ممنوعیت رفت و آمد بین‌شهری خودروها، جزو محدوده کلانشهر مشهد محسوی شده‌اند. 

سرهنگ دهنوی ادامه داد: بر این اساس رفت و آمد خودروهای شهروندان خراسانی در فاصله زمانی ممنوعیت تعیین شده یعنی ۲۱ تا ۲۵ اردیبهشت ماه جاری بین شهرهای مشهد، طرقبه، شاندیز، گلبهار و بالعکس مانع قانونی ندارد لذا ممنوع نبوده و برای همگان آزاد خواهد بود. 
وی همچنین گفت: پلیس راهور، مصوبه ستادهای ملی و استانی مقابله با کرونا را در خصوص ممنوعیت رفت و آمد بین‌شهری خودروها ظرف این پنج روز، با بکارگیری شبکه دوربینهای نظارتی فعال در سطح شهرها و جاده‌ها و همچنین استقرار ماموران انتظامی در همه مسیرها اجرا و شهروندان ناقض آن را اعمال قانون خواهد کرد. 

خراسان رضوی پنج هزار و ۲۰۰ کیلومتر راه آسفالته اصلی و فرعی، هفت هزار و ۶۰۰ کیلومتر راه آسفالته روستایی و هفت هزار و ۷۶۰ کیلومتر راه غیرآسفالته دارد. 

وضعیت کنونی شیوع ویروس کرونا در کلانشهر مشهد "نارنجی" است.

بر اساس آخرین اطلاعات ارائه شده در نرم‌افزار رسمی "ماسک" متعلق به وزارت بهداشت، هم‌اینک وضعیت شیوع ویروس کرونا تنها در چهار شهر نیشابور، گناباد، چناران و کاشمر "قرمز" است.

دیگر شهرستانهای ۳۳ گانه استان خراسان رضوی در وضعیتهای "نارنجی یا زرد" شیوع ویروس همه‌گیر قرار دارند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اخیرا اعلام کرد: خراسان رضوی از نظر کاهش شیوع ویروس کرونا در چارچوب موج چهارم طغیان آن سومین منطقه در میان استانهای کشور است. 
دکتر مهدی قلیان‌اول همچنین میانگین کنونی ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در خراسان رضوی ۲.۵ نفر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر از جمعیت شش میلیون و ۸۷۰ هزار نفری این استان اعلام کرد. تاکنون دو میلیون و ۶۵۴ هزار و ۸۱۱ نفر در ایران به ویروس کرونا مبتلا شده‌ و بیماری کووید ۱۹ جان ۷۴ هزار و ۹۱۰ نفر را در کشورمان گرفته است. همچنین دو میلیون ۱۰۹ هزار و ۷۰۲ نفر از مبتلایان به ویروس کرونا در ایران بهبود یافته‌اند.  وزارت بهداشت اعلام کرد: ظرف روزهای اخیر روند بستری بیماران کرونایی در بسیاری از مناطق کشور رو به کاهش گذاشته است.  بر این اساس هم‌اینک ۴۶ شهرستان در وضعیت قرمز، ۲۶۳ شهرستان در شرایط نارنجی و ۱۳۹ شهرستان در وضعیت زرد شیوع ویروس کرونا قرار دارند و هیچیک از نقاط کشور "آبی" نیست.

"پاندمی کرونا" در سطح جهان ۱۵۸ میلیون و ۹۶۸ هزار و ۱۶۵ نفر را بیمار کرده و جان سه میلیون و ۳۰۶ هزار و ۶۷۵ نفر را در ۲۳۰ کشور گرفته است. ۱۳۶ میلیون و ۴۹۴ هزار و ۴۲۷ نفر از افراد مبتلا به ویروس کرونا هم تاکنون در سطح جهان درمان شده‌اند.

آمریکا در این میان با ۳۳ میلیون ۴۷۶ هزار ۷۸۱ بیمار کووید ۱۹ و ۵۹۵ هزار و ۸۱۲ قربانی ویروس کرونا، بیشترین آمار ابتلا و تلفات ناشی از پاندمی کرونا را در جهان به خود اختصاص داده است. پس از آمریکا کشورهای هند، برزیل و فرانسه بیشترین شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا را دارند.ایران هم‌اینک جایگاه چهاردهم را در جدول بیشترین جمعیت مبتلایان به کرونا در میان کشورهای جهان دارد. 

 

خبر های مشابه