محسن محسن زنگنه نماینده مردم تربت حیدریه، مه ولات و زاوه در مجلس شورای اسلامی گفت: از آغاز طرح خرید حمایتی زعفران در آبان‌ماه پارسال، از ۹ هزار و ۵۰۲ کشاورز، ۶۸ تن و ۹۰۰ کیلوگرم زعفران تحویل گرفتیم و در هفته‌ها و ماه‌های گذشته ۴۱۴ میلیارد تومان مطالبات زعفران‌کاران نیز پرداخت شده است.

او افزود: با ۵ هزار و ۳۴۷ نفر از زعفران‌کارانی که تا ۴ کیلو و ۷۳۵ گرم تحویل دادند، ۱۰۰ درصد تسویه حساب شده است و سایر زعفران‌کاران نیز ۶۲ درصد از مطالبات خود را دریافت کردند.

نماینده مردم تربت حیدریه، مه ولات و زاوه ادامه داد: در دو هفته گذشته در سه مرحله ۵۵ میلیارد تومان به حساب زعفران‌کاران خراسان رضوی واریز شده است

زنگنه بیان کرد: ۲۳۸ میلیارد تومان از مطالبات زعفران‌کاران باقی مانده است. طرح ما این بود که با توجه به پول نداشتن تعاون روستایی برای پرداخت مطالبات و همراهی نکردن بانک‌ها و نبود امکان دریافت تسهیلات بتوانیم هر چه سریع‌تر از طریق مزایده عادلانه به صادرکنندگان زعفران‌ها را واگذار کنیم و سپس پول آن را به کشاورزان بدهیم البته شرط ما این بود که بازار از این مزایده دچار صدمه نشود.

او تصریح کرد: در اواخر اردیبهشت ماه متأسفانه زعفران را وارد بورس کردند و رئیس سازمان تعاون روستایی نیز برکنار شد.

این نماینده مجلس تاکید کرد: رئیس جدید تعاون روستایی در نامه هفته گذشته به سازمان برنامه و بودجه طرح را اعلام کرده و تأییدیه آن آمده و جواب آن واصل شده است تا بلافاصله فرآیند فروش زعفران فقط برای صادرات اتفاق بیفتد و ما امیدواریم که برای هفته آینده اولین فروش انجام شود.

زنگنه اظهار کرد: باید به کشاورزان حق بدهیم و با آن‌ها مدارا کنیم و کنار آن‌ها بمانیم و برای حل مشکلات‌شان تدبیر کنیم.

خبر های مشابه